Την απόλυτη ανατροπή έφεραν οι αυτοδιοκητικές εκλογές του Οκτωβρίου στην Σπάρτη, εκεί όπου ο απερχόμενος πια δήμαρχος Πέτρος Δούκας (έλαβε μόλις 5,42%) θα παραδώσει τη σκυτάλη στο νέο δήμαρχο Μιχάλη Βακαλόπουλο.
Ο νέος δήμαρχος που θα αναλάβει τα ηνία τον Ιανουαρίου 2024, έλαβε στον δεύτερο γύρο των εκλογών ποσοστό 54,32% και στο νέο δημοτικό συμβούλιο θα έχει 21 έδρες. Με και ποσοστό 45,68% στον δεύτερο γύρο της εκλογικής διαδικασίας η Ντία Τζανετέα έλαβε 6.726 ψήφους και εξασφαλίζει 7 έδρες στο νέο δημοτικό συμβούλιο.
![](https://best-tv.gr/wp-content/uploads/2023/10/%CE%A3%CF%80%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7%CF%82.jpg)